Blog

Težave s spanjem?

Se v postelji premetavaš in nikakor ne moreš potoniti v miren spanec? Te nemirne noči izčrpujejo in težko slediš vsakodnevnim obveznostim? Če prikimavaš, naj ti povem, da nisi sam/-a. Mnogi od nas se borimo s težavami s spanjem, ki vplivajo na naše splošno dobro počutje. 

Samo 49 % ljudi meni, da spijo dovolj, 80 % pa si želi, da bi bil njihov spanec kakovostnejši. Šokantno nizkih 10 % odraslih po vsem svetu pravi, da spijo »izredno dobro«. Nacionalni inštitut za javno zdravje je leta 2020 izvedel raziskavo »Z zdravjem povezan življenjski slog pri odraslih prebivalcih Slovenije, ki je razkrila, da v Sloveniji dovolj dolgo spi le 33 % moških in 37 % žensk med 18. in 74. letom starosti.  

Nočna bitka: stres, tesnoba in spanje

Neusmiljena nespečnost, šibek in kratki spanec, smrčanje … vse to so težave s spanjem v različnih oblikah in velikostih. Stres in tesnoba pogosto igrata glavno vlogo v tej nočni drami, njuna nezaželena prisotnost pa čas za spanje spremeni v bojno areno. Glava polna misli in skrbi se igra z našim umom, zaradi česar ponoči strmimo v strop in hrepenimo po sladkem spancu. Možgani za regeneracijo nujno potrebujejo spanje in so ključni za uspavanje. V njih se namreč nahaja žleza, ki izloča melatonin, torej hormon, ki nam pomaga zaspati. Tvoji možgani so zaradi nespečnosti najbolj prizadeti.

Toda našega spanca ne moti samo duševni nemir. Fizično nelagodje, pa naj gre za boleč hrbet ali zamašen nos, lahko prav tako sabotirata naše iskanje sladkih sanj. In ne pozabimo na nočne nadloge, kot sta sindrom nemirnih nog ali apneja. Ovir, ki nam motijo spanec kar ni konec, ne? 

Nespečnost in kako si lahko pomagaš

Nespečnost, ki ti ponoči krati spanec je lahko:

  • kratkotrajna: traja od ene noči do enega tedna,
  • prehodna: traja do tri tedne in
  • kronična: traja več kot tri tedne.

Vzroki za vsako izmed navedenih so lahko različni, vendar pa je včasih za dober spanec dovolj že samo to, da upoštevaš nekaj preprostih nasvetov.

Pogoje za dober spanec lahko ustvariš tako, da v telesu in okolju spremeniš določene navade:

  • dovolj telesne aktivnosti,
  • sproščanje stresa,
  • poskrbi za primerno okolje za nočni spanec (miren in zatemnjen prosto, dobra vzmetnica in vzglavnik, svež in hladnejši zrak v spalnici …),
  • uredi svoj bioritem,
  • zmanjšaj vnos nezaželenih substanc pred spanjem (kava, gazirane pijače, alkohol …)
  • pred spanjem se odklopi od digitalnega sveta in raje vzemi knjigo v roke.